9 Mart 2017’den not

Veli Sacilik;”TBMM çıkışında Acun Karadağ Hocamızı yanımdayken TEM şb tarafından gözaltına aldılar.”

Bugün (9 Mart) gözaltına alınan #NuriyeGülmen, #SemihÖzakça, #AcunKaradağ ile ilgili avukatlarından bilgi aldık.

“Üst araması ve parmak izinde işkence ile karşılaştıkları için biraz yaralılardı ama moralleri, coşkuları iyiydi.

Nuriye Gülmen’in kolunda kırık veya çıkık olabilir, henüz bilmiyoruz. Bu gece ortopediye çıkarılacak, yarın durumu netleşir.

Acun Karadağ’ın parmakları şişmiş ve biraz morluklar var. Yeni ameliyat olmuş, kalbine pil takılmış birinin sağlığı için de nezarethane koşulları asla uygun değil.

Semih Özakça’yı ilk tuttkları toplama kampı benzeri yerde yaklaşık 50 kişi varmış gözaltında ve yerlerde bir havlu parçasının üzerinde oturuyor ya da yatıyorlarmış. Burada onlara sürekli psikolojik baskı yapılıyor ‘Buranın başkanı kim hepiniz göreceksiniz’ şeklinde tehditlerde bulunuluyormuş. Semih Hoca’yı tanıyan biri merhaba demek için yanına gitmiş onu yanından ayırmışlar sürekli “dur” “sus” “yanındaki ile konuşma” şeklinde ihtarlarda bulunuyorlarmış. Semih Hoca bunlara karşı çıktığı için onu ibretlik olsun diye hepsinden uzakta bir köşeye götürmüşler sürükleyerek. Sonra o tekrar bu kendisini tanıyan kişinin yanına gittiğinde Semih Hoca’ya el ve ayaklarından ters kelepçe yapıp yerde yuvarlayarak bir köşeye atıyorlar. Yarım saat kadar öyle beklettikten sonra çözüyorlar.”

Avukatlar geldikten sonra Semih Özakça’yı da Acun Karadağ ve Nuriye Gülmen’in yanına normal nezarethaneye almışlar. Açlık grevindeler ve talep ettikleri su ve şekeri avukatlar iletebilmiş.

Gözaltı süreleri henüz belli değil. Avukatları yarın savci ile görüşecek.

#EsraÖzkanÖzakça‘nın da gözaltına alındığını paylaşmıştık. Yanlış bilgiymiş. Gözaltında değil.

 

Reklamlar