28 Kasım’dan not

Direniş Güncesi (20. gün) ve Çağrı

Bugün Semih Öğretmen’le birlikte küçük bir zafer kazandık. Yasağı deldik. O anıtın önünde oturacağız demiştik, oturduk. Israrımızın ilk meyvesini aldık. Bizim meşruiyetinden hiç şüphe duymadığımız ama 19 gündür “yasak” olan, 17 kez saldırıya uğramış olan oturma eylemimiz, bugün devlet nezdinde de meşrulaştı. Eyleme saldırmak için ürettikleri bütün gerekçeler, bahaneler çöpe gitti. Oturduk ve tek sorun yaşamadan eylemimizi sonlandırdık. Orada oturmak için verdiğimiz irade savaşını kazandık. Çok mutlu ve umutluyuz.

Zaferimiz de eylemimiz gibi küçük. Ama böyle küçük zaferlerle öreceğiz büyük zaferimizi, biliyoruz. Bugün orada oturmanın ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha anladık. Halkla iç içe olmanın, sokakta, alanlarda olmanın kıymetini artık çok daha iyi biliyoruz. Daha yüz on yedi kez gözaltına alınmamız gerekse vazgeçmeyeceğiz!

Övgülerinizi, Anadolu topraklarında direniş kültürünü yaratanlar ve yaşatanlar; bize, canları pahasına bu kültürü armağan edenler; “zulüm varsa direnmek haktır” diyenler adına kabul ediyoruz. Direnmek, ustalarımızdan devraldığımız bir gelenek. Ona gözümüz gibi bakacağız.

Bugün Tahir Elçi’nin katledilmesinin birinci yıl dönümüydü. Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Okulunun önünde direnen Acun Öğretmen bugün 10. kez gözaltına alındı. Direnişini bir kez daha selamlıyoruz. Kazanacağımıza olan şaşmaz inancımızla.
Yarın yine evimizde, anıtımızın önünde olacağız. Saat 12:30’da herkesi bekleriz. Sevgiler.

Nuriye

Reklamlar